KoS 70 vuotta: syksyn tapahtumia, retrorasti-ohjeet
Kokkolan SuunnistajatJulkaistu: 20.09.2023 16.46

KoS 70 vuotta: syksyn tapahtumia, retrorasti-ohjeet

Seuran juhlavuoden tapahtumista on seuraavana vuorossa Retrorastit, joista järjestäjä Terho Tattari kertoo näin:

"KoS:n perinteiset, kymmenen vuoden välein pidettävät Retrorastit suunnistetaan lauantaina 30.9. Lähdöt tapahtuvat klo 13.00 - 14.30. Sarjat ovat suunnistuksen alkuaijoilta A-sarja 5,7 km, B-sarja 4,8 km ja C-sarja 2,9 km. Leimaus kuten ennenvanhaan värikynillä erilliseen kilpailukorttiin. Ajat otetaan käsipelillä. Palkinnot sarjoittain retrotyyliin KoS:n perustajajäsenen Toivo Tattarin palkintokaapista. Osanottomaksu muuttunut Maanantairastien alkuaikojen kolmesta markasta kolmeen euroon. Sitä se inflaatio tekee. Paikka salainen vielä maastossa tapahtuvan ennakkoharjoittelun estämiseksi. Julkistetaa ensi viikon vaihteen aikoihin. Suositellaan kompassin mukaanottoa."

Paikka julkaistu: Saarikangas, opastus Vaasantieltä, osallistumismaksu 3 €.

Lauantaina 7.10. vuorossa on rogaining-tapahtuma ja seuran perustamisen vuosipäivän ( 19.10. ) jälkeen eli lauantaina 28.10. 70-vuotistaival huipentuu yhteiseen juhlaan Ykspihlajan koululla. Näistä tapahtumista tarkempaa tietoa myöhemmin.

Sääntömääräinen syyskokous pidetään la 2.12.23 klo 15 Kokkolan suomalaisen lukion tiloissa.Kokkolan Suunnistajat r.y.

Y-tunnus 0233103-0

Varasto- ja toimistotila

Hagströmin kulma, Pitkänsillankatu 1-3,

käynti sisäpihalta, ovi A2.