Suunnistuskoulu starttasi huhtikuussa ja siihen ilmoittautui reilut 60. Nyt on harjoiteltu maanantairasteilla ja myös uusia suunnistajia on uskaltutunut kilpailuihin. Särkänniemen vaikeilla sprinttiradoilla kaikki saivat hyväksytyn suorituksen ja on mitaleitakin tullut kevään kilpailuissa. Hienoa!
Suunnistuskoulu jatkuu vielä muutaman kerran ennen "kesälomaa". Mutta emme tyystin jää laakereille lepämään,vaan harjoittelemme edelleen maanantairasteilla ja lähiseudun iltarasteilla. Nuorisopimuksen mukaisia harjoituksia myös tulossa kesän aikana.
Toukokuun lopulla alkoi myös juoksuharjoitukset Kirkonmäen kentällä kaikille suorasuunnistajille. Tommi Viitsaari antaa hyviä vinkkejä suunnistajan juoksutekniikkaan ja -harjoitteluun.
Kilpailut ovat hyviä harjoituksia suunnistajan polulla. Vaikkei heti tule menestystä niin jokainen kilpailutilanne kehittää eteenpäin. Nautitaan rastien löytymisestä ja metsässä liikkumisesta. Syyspuolella häämöttää suuret suunnistustapahtumat: Nuorten Jukola ja Oravatonni.
Alla muutama kilpailu, IRMA-kalenterista löytyy lisää kilpailuja jos vaikka lomamatka osuisi kisapaikkakunnalle. Olethan lukenut ohjeet lisenssin lunastamisesta ja ilmoittautumisesta. Ja muista aina ennen kilpailua lukea tarkkaan järjestäjän kilpailuohjeet ja menettelyt kisapaikalla.
7.6. Kärppäjahti, Kompassi-cup 3. Houraati, KoS
8.6. Brahe keskimatka Bosund, IF Brahe
22.-24.7.Marenkurkun Rastipäivät Femman, Malax, VaaSu
26.7. AM-keskimatka, kompassi-cup 4 VetU, Veteli
30.7. Kaustinen sprintti KP-V
28.05.2025 10.48 | Treeneillä juoksuvoimaa suunnistajalle |
27.05.2025 20.48 | Uusia suunnistajia ja onnistumisia |
25.05.2025 17.26 | Kilpailuja kesän aikana |
19.05.2025 20.29 | Ohjeet lisenssin ja/tai vakuutuksen hankkimiselle Suomisport.fi -palvelusta |
19.05.2025 11.44 | Harjoitusmahdollisuuksia iltarasteilla |
05.05.2025 12.29 | K-P Kompassi-cupin 1. osakilpailu |